Web sitemize hoşgeldiniz.

 Büyükçekmece Almanca Kursu

24 Haziran 2018

Almanya ve ülkemizin yakınlaşması 1.Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar uzanmaktadır. Türkiye ile Almanya arasında imzalanan antlaşmalar ile birlikte 1961’den itibaren Türkiye’den Almanya’ya başlayan göç akını sayesinde bugün Almanya’da 3 milyona yakın Türk yaşamaktadır. Almanya’da Türklere ait 80.000’den fazla kayıtlı iş yeri ve bu işyerlerinde ise 400.000’den fazla çalışan bulunmaktadır. Almanya’da Türk kökenli işletmelerin ekonomik varlığı 36 milyar Euro’nun üzerindedir. Aynı şekilde Türkiye’de de 5.000’i aşkın Alman kökenli firma bulunmaktadır. Bu rakam ile Almanya Türkiye’de en fazla yabancı şirkete sahip olan ülke unvanını almıştır.

Almanya’dan Türkiye’ye yapılan ihracat son 10 senede yaklaşık 4 kat artış göstermiştir. Bu kadar yakın ticari ilişkilere sahip iki ülke arasında yakınlaşma sadece ticari olarak değil, kültürel, sosyal ilişkileri de geliştirmektedir. İşte tüm bu sebeplerden dolayı ülkemizde İngilizce dilinden sonra öğrenilmesi, kariyer ve iş dünyası açısından önemli olan dil Almanca haline gelmiştir. Almanca Avrupa’da konuşulan diğer yabancı diller ile kıyaslandığında (İngilizce hariç) öğrenilmesi nispeten daha kolay olan bir dildir. Hatta İngilizce bilen bir kişinin Almancayı öğrenmesi ve konuşması çok daha kolay olabilmektedir. Almanca kelime hazinesi olarak oldukça geniş ve kelimelerin sonlarına gelen küçük ekler ile kelimenin anlamını tamamen değiştirebilen bir dil yapısına sahiptir. Bu açıdan Türkçe ile karşılaştırıldığında benzer yanları mevcuttur. (Türkçe’ de ki yapım ekleri)

Yukarıda sıraladığım gelişmeler ışığında özellikle ülkemizde Almanca dil kursları yaygınlaşmış ve en az İngilizce dil kursları kadar rağbet görür hale gelmiştir. Hatta bazı kamu kurum ve kuruluşları kendi bünyelerinde bulunan halk eğitim ve öğrenme merkezlerinde başlangıç düzeyinde de olsa Almanca dil kursu eğitim vermektedirler. Siz de eğer iş dünyası dışında almanca öğrenmek istiyorsanız (İş dünyası için kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde verilen başlangıç eğitimi yeterli olmamaktadır) halk eğitim merkezlerinden ya da hayat boyu öğrenme merkezi adı verilen genelde İl ve ilçe belediyeleri tarafından kurulan kurumlara başvurabilirsiniz. Bu kurumlar ile ilgili bilgileri internetten oturduğunuz ilçenin ismi ile aratabilirsiniz. (Örneğin; Büyükçekmece Almanca Kursu, Beşiktaş Almanca Kursu vb.) Hatta Büyükçekmece Belediyesi’nin Meslek Edindirme Kursları içerisinde toplamda 2 kurdan oluşan Büyükçekmece Almanca Kursu adı altında bir kursu mevcuttur. Bildiğim kadarıyla bu kurs ücretsiz olup, kurs sonunda başarılı olanlara sertifika verilmektedir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ