Web sitemize hoşgeldiniz.

E-Devlet Öğrenci Nakil Başvurusu Yapılması

19 Ağustos 2018

E-devlet üzerinde son yıllarda yapılan işlemlere, öğrenci nakil başvurularının da eklenmesi veli ve öğrencilere büyük kolaylık sağlarken, bu sayede işlem için okullara defalarca gidip gelinmesi gibi zaman kayıplarının da önüne geçilmiş oldu. E-devlet öğrenci nakil başvurularının e-devlet üzerinden yapılması zaten Milli Eğitim Bakanlığı ile entegre çalışmakta olan e-devlet kullanıcılarına sağlanan bir yenilik olurken, başvuru portalının da 15 Aralık 2017 tarihinden itibaren kullanıcıların hizmetine açıldığını da belirtmekte fayda var.

MEB E-Devlet Öğrenci Nakil Başvurusu Avantajları Nelerdir?

Türkiye genelindeki öğrenci sayısına bakıldığında ilk öğretim, orta okul ve lise kademesinde kayıtlı yaklaşık 18 milyon öğrenci eğitim görürken, her yıl çeşitli nedenlerden dolayı öğrencilerin %2-3’lük bir kısmının nakil ihtiyacının doğması nakil işlemlerinin en azından nakil başvurularının daha kolay yapılabilmesi için son dönemlerde arayışları oldukça hızlandırdı. E-devlet öğrenci nakil başvurusu yapılmadan önce velilerin herhangi bir nakil talebi için (şehir içi ya da şehir dışı) okullara bizzat dilekçe verip, nakil sonucunu takip etmeleri gerekirken, 15 Aralık 2017 tarihi itibariyle başvuruların e-devlet üzerinden yapılması hem veliler hem de sistem için oldukça pratik özellikler sağladı. Öyle ki nakil başvuruları için artık okul müdürlüklerine gidilmeden kullanıcıların e-devlete giriş yaptıktan sonra ilgili linki tıklayıp başvuru talebinin yapılabilmesiyle birlikte bu başvurular da anlık olarak e-Okul Yönetim Bilgi Sistemine de kaydolacak. Böylelikle nakil başvuru süreçleri de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi internet sayfasından ve e-devlet üzerinden de takip edilebilecek.

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Nakil Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

E-devlet öğrenci nakil başvurusu için öncelikle e-devlete giriş yapılması, daha sonra da ana menüde bulunan “kamu kurumları” butonuna tıklanması gerekmektedir. Burada arama kısmında öğrenci nakil yazıldığında da ilgili link kullanıcının karşısına gelirken listede “MEB Öğrenci Nakil İşlemi” bölümüne giriş yapılmalıdır. İlgili bölüme giriş yapıldıktan sonra kullanıcının velisi olduğu öğrenciler listelenirken, nakil başvurusu yapılacak öğrenci için veli nakil sistemine bağlanmak ve gelen teyit mesajını onaylamak gereklidir. Son olarak da listede öğrencinin hangi il, hangi ilçe ve hangi kuruma nakli yapılmak isteniyorsa ilgili seçimlerin yapılıp başvurunun kaydedilmesinin ardından nakil değerlendirme süreci başlayacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ