Web sitemize hoşgeldiniz.

Türkiye’de Drone Kullanma Kuralları Nelerdir?

10 Ağustos 2018

İnsansız hava aracı olarak tarif edebileceğimiz ve İngilizce’de erkek arı anlamına gelen drone, günümüzde yeni neslin oyuncağı olarak da adlandırılabilir. Çok sayıda işe yarar çekim sağlayan dronelar sadece hobi olarak da kullanılabilir ve artık kolay ulaşılabilir. Ancak Türkiye’de drone kullanma kuralları nelerdir sorusunun cevabını bulmalı ve kullanmadan önce bu kurallara mutlaka hakim olmalısınız.

Drone sahibi olanlar her an drone uçurmak istese de bazı durumların güvenlik ihlali oluşturabileceğiniz unutmamalı ve kurallara uygun davranmalısınız. Örneğin havaalanı gibi yerlerde drone kullanılması yasaktır. Bunun gibi bazı kurallar ülkemizde de belirlenmiştir.

Drone Uçurmadan Önce Plaka Almayı Unutmamalısınız

Drone aldıktan sonra mutlaka Türk Sivil Havacılık Kurumu’na giderek plaka almanız gerekir. Artık izinsiz uçuşlar yasaklanmıştır ve drone sahipleri mutlaka izinli olarak uçuş gerçekleştirmek zorundadır. SHGM düzenlemesine dahil olan dronelar devlete ait İHA’lardır. Kapalı mekanlarda kullanılan dronelar, yere bağlı olan cihazlar ya da kalkış ağırlığı 500 gramdan daha düşük olanlar mevzuara dahildir.

Türkiye’de Drone İlgili Getirilen Kurallar Nelerdir?

  • Eğer 500 gramdan daha ağır bir drone aldıysanız bunu kayıt ettirmeniz gerekir. Kayıt işlemleriyle de SHGM ilgilenir.
  • 25 kg üstü olan dronelar için ülkemizde sigorta zorunluluğu da vardır. Drone’un üçüncü kişilere olan zararlarını önlemek için bu sigorta zorunlu tutulmuştur. Uçuş izni alırken de sizden sigorta bilgileri muhakkak istenecektir.
  • Ülkemizde drone uçurmak için yaş sınırı da getirilmiştir. 500 gram ile 4 kg arasında drone uçuracaksanız en az 12 yaşında olmanız gerekir. 4 kg ile 25 kg arasındaki dronelar için getirilen yaş sınırı da 15 olarak belirlenmiştir.

Drone Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Türkiye’de drone kullanma kuralları nelerdir sorusunun dışında kullanırken dikkat etmeniz gereken kuralları da öğrenmeniz gerekir. Drone kullananlar pillerinin dolu olduğuna emin olmalı ve fiziksel olarak droneları kontrol etmelidir. Alçaktan uçuş deneyimine sahip olmalı ve hava şartlarını da mutlaka kontrol etmelisiniz. Havanın rüzgarlı ve güneşli olması uçuşu etkileyecektir. Droneun kullanım kılavuzunu da muhakkak okumanız gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ